Quizy

Co wiesz o balecie? Balet na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi i nie tylko.
Brawo, zdobyłeś: 0 punktów!
1. Teatr Wielki to nie tylko opera, ale również balet. Kiedy mówimy o balecie w Teatrze Wielkim w Łodzi to jednym z pierwszych skojarzeń są Łódzkie Spotkania Baletowe. Na ten festiwal zjeżdżają się od lat najsłynniejsi tancerze i zespoły baletowe z całego świata. Teatr Wielki w Łodzi gościł m.in.: Alicję Alonso, Sylvie Guillem, Michaiła Barysznikowa, National Ballet de Cuba, Balet XX wieku M. Bejarta, Royal Ballet of Flanders, zespół baletowy z La Scali i wiele, wiele innych. Czy wiecie, w którym roku odbyła się pierwsza edycja tego biennale? (2 punkty)
1980

2000

1968

2. W którym roku odbyła się ostatnia edycja Łódzkich Spotkań Baletowych? (1 punkt)
2018

2022

2017

3. Premierą zrealizowaną przez Teatr Wielki w Łodzi był balet w choreografii Lorki Massine’a. Jego pierwowzorem było dzieło literackie Nikosa Kazantzakisa, które z kolei zyskało sławę dzięki słynnemu filmowi Michalisa Kakojanisa. Autorem muzyki zarówno do baletu jak i filmu jest Mikis Theodorakis. Jaki tytuł miał ten spektakl? (1 punkt)
Grek Zorba

Zorba

Niezwykłe życie Alexisa Zorby

4. Choć każdy zna nazwiska najsłynniejszych ludzi opery Luciano Pavarottiego czy Placido Domingo, to także najwięksi w świecie baletu mają swoich wielbicieli na całym świecie np. Serge Lifar, Birgit Cullberg, czy Wacław Niżyński. Jednak pewien mistrz baletu wykorzystał doskonale możliwość szerszej promocji nie tylko w świecie baletowym, zagrał również w wielu filmach. To Michaił Barysznikow. Czy wiecie, która republika radziecka, obecnie jedno z tzw. państw bałtyckich, było miejscem urodzenia tego tancerza, choreografa i aktora? (3 punkty)
Estonia

Łotwa

Litwa

5. Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku. Obchodzimy go 29 kwietnia na pamiątkę chrztu francuskiego tancerza, choreografa i reformatora tańca urodzonego w 1727. O kim mowa? (3 punkty)
Antoine Bournonville

Pierre Beauchamp

Jean-Georges Noverre

6. Balet zawitał do Francji za sprawą Katarzyny Medycejskiej w połowie XVI w. W Polsce balet pojawił się po raz pierwszy, w XVI wieku, za sprawą królowej Bony, która sprowadziła na dwór wawelski włoskich tancerzy. Jednak na dobre balet zagościł w Polsce dopiero w drugiej połowie XVIII w. Który władca zainicjował powstanie i objął swoim patronatem pierwszy profesjonalny zespół baletowy? (3 punkty)
Stanisław August Poniatowski

August II Mocny

Stanisław Leszczyński

7. Wiemy już komu zawdzięczamy pojawienie się w Polsce sztuki baletowej. Niedawno obchodziliśmy 250-lecie tego wydarzenia. Pierwszy zespół baletowy, założony w 1765 roku, składał się z tancerzy zagranicznych. W którym roku zawiązał się w Polsce pierwszy profesjonalny zespół baletowy pod nazwą „Towarzystwo Tancerzów Jego Królewskiej Mości” w Warszawie, złożony z młodych polskich artystów? (3 punkty)
w 1770

w 1797

w 1785

8. Który kraj był kolebką sztuki baletowej? Gdzie powstała w XV w. "Rozprawa o sztuce tańca" Gugliemo Ebreo i skąd nastąpiła ekspansja na Europę? (3 punkty)
Francja

Austria

Włochy

9. Do Rosji balet dotarł w XVII w. za panowania cara Piotra I. Natomiast najwspanialszy okres przypada na drugą połowę XIX w. kiedy to powstały balety „Jezioro łabędzie”, „ Dziadek do orzechów” czy „Śpiąca królewna. Jak nazywa się kompozytor tych dzieł ? (1 punkt)
Piotr Czajkowski

Siergiej Rachmaninow

Nikołaj Rimski-Korsakow

10. Inne słynne dzieło baletowe z okresu romantyzmu, to "Giselle" w choreografii Włocha Jean’a Coralli’ego i Francuza Jules’a Perrot’a. Z jakiego kraju pochodził jego kompozytor Adolphe Adam? (3 punkty)
z Francji

z Austrii

ze Szwajcarii

11. Wspomniana wcześniej Birgit Cullberg, była wybitną szwedzką choreograf. Jej syn kultywuje rodzinne tradycje m.in. w ramach Cullberg Ballet, która to grupa dwukrotnie gościła na Łódzkich Spotkaniach Baletowych. Pod jakim pseudonimem działa wyżej wymieniony twórca? (3 punkty)
Matt Cullberg

Mats Ek

Mats C.

Zagraj razem z nami!
Jaki to instrument
Memory
Krzyżówki
Wykreślanki
Quizy
Dla malucha
Operowy omnibus
Znajdź różnicę

Zamknij